The oscar. This year The Shape of Water

The Academy Award which is commonly known as ‘OSCAR’ is all set to present its 90th award ceremony to honor the best films of 2017.It will be held at Dolby Theater in Hollywood which is situated in Los Angeles, California. The ceremony will be telecasted live at 5:00 pm PST on 4th March 2018.In India, it will on 5th March 6:30 am as per IST. The award ceremony is hosted by Jimmy Kimmel who has been previously hosted 2017 oscar.

This year The Shape of Water has been nominated in all the categories, the movie has 13 nominations. On the second spot, the movie Dunkirk has managed to get 8 nominations. Christopher Nolan gets his first Oscar nomination under the category Best Director for Dunkirk. Along

We Will Write a Custom Essay Specifically
For You For Only $13.90/page!


order now

The complete list of 2018 Oscar Nominations.

*Best picture nominations

Call Me By Your Name by  Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges, and Marco Morabito

Darkest Hour by Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten, and Douglas Urbanski

Dunkirk by  Emma Thomas and Christopher Nolan

Get Out by Sean McKittrick, Jason Blum, Edward H. Hamm Jr., and Jordan Peele

Lady Bird by  Scott Rudin, Eli Bush, and Evelyn O’Neill

Phantom Thread by  JoAnne Sellar, Paul Thomas Anderson, Megan Ellison and Daniel Lupi

The Post by  Amy Pascal, Steven Spielberg, and Kristie Macosko Krieger

The Shape Of Water by  Guillermo del Toro and J. Miles Dale

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri by  Graham Broadbent, Pete Czernin, and Martin McDonagh

Directing

Christopher Nolan for Dunkirk

Jordan Peele for Get Out

Greta Gerwig for Lady Bird

Paul Thomas Anderson for Phantom Thread

Guillermo Del Toro for The Shape Of Water

Actress in a leading role

Sally Hawkins for The Shape Of Water

 

Frances McDormand for Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 

Margot Robbie for I, Tonya

Saoirse Ronan for Lady Bird

Meryl Streep for The Post

 

Actor in a leading role

 

Timothée Chalamet  for Call Me By Your Name

Daniel Day-Lewis for Phantom Thread

Daniel Kaluuya for Get Out

Gary Oldman for Darkest Hour

Denzel Washington for Roman J. Israel, Esq.

 

Writing (original screenplay)

Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani for The Big Sick

Jordan Peele for Get Out

Greta Gerwig for Lady Bird

Screenplay by Guillermo Del Toro and Vanessa Taylor; story by Guillermo Del Toro forThe Shape Of Water

Martin McDonagh for Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 

 

Writing (adapted screenplay)

James Ivory for Call Me By Your Name

Scott Neustadter and Michael H. Weber for The Disaster Artist

Screenplay by Scott Frank, James Mangold and Michael Green; story by James Mangold

 for  Logan

Aaron Sorkin for Molly’s Game

Screenplay by Virgil Williams and Dee Rees for Mudbound

 

Animated feature film

The Boss Baby

The Breadwinner

Coco

Ferdinand

Loving Vincent

Music (original song)

“Mighty River” by Mary J. Blige, Raphael Saadiq and Taura Stinson for Mudbound

“Mystery of Love” by Sufjan Stevens for Call Me By Your Name

“Remember Me” by Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez for Coco

“Stand Up for Something” by Diane Warren and Lonnie R. Lynn for Marshall

“This is Me” by Benj Pasek and Justin Paul for he Greatest Showman

Documentary (feature)

Abacus: Small Enough To Jail

Faces Places

Icarus

Last Men In Aleppo

Strong Island

Documentary (short)

Edith + Eddie

Heaven Is A Traffic Jam On The 405

Heroin(e)

Knife Skills

Traffic Stop

Foreign language film

A Fantastic Woman for Chile

The Insult for Lebanon

Loveless for Russia

On Body And Soul  for Hungary

The Square for Sweden

Actor in a supporting role

Willem Dafoe for The Florida Project

Woody Harrelson for Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Richard Jenkins for The Shape Of Water

Christopher Plummer for All The Money In The World

Sam Rockwell for Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Actress in a supporting role

Mary J. Blige for Mudbound

Allison Janney for I, Tonya

Lesley Manville for Phantom Thread

Laurie Metcalf for Lady Bird

Octavia Spencer for The Shape Of Water

Makeup and hairstyling

Kazuhiro Tsuji, David Malinowski and Lucy Sibbick for Darkest Hour

Daniel Phillips and Lou Sheppard for Victoria & Abdul

Arjen Tuiten for Wonder

Film editing

Paul Machliss and Jonathan Amos for Baby Driver

Lee Smith for Dunkirk

Tatiana S. Riegel for I, Tonya

Sidney Wolinsky for The Shape Of Water

Jon Gregory for Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Visual effects

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert and Richard R. Hoover for Blade Runner 2049

Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner and Dan Sudick for Guardians Of The Galaxy Vol. 2

Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza and Mike Meinardus for Kong: Skull Island

Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan and Chris Corbould for Star Wars: The Last Jedi

Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon and Joel Whist for War For The Planet Of The Apes

Music (original score)

Hans Zimmer for Dunkirk

Jonny Greenwood for Phantom Thread

Alexandre Desplat for The Shape Of Water

John Williams for Star Wars: The Last Jedi

Carter Burwell for Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Short film (Live Action)

DeKalb Elementary

The Eleven O’Clock

My Nephew Emmett

The Silent Child

Watu Wote/All Of Us

Short film (Animated)

Dear Basketball

Garden Party

Lou

Negative Space

Revolting Rhymes

Sound mixing

Julian Slater, Tim Cavagin and Mary H. Ellis for Baby Driver

Ron Bartless, Doug Hemphill and Mac Ruth for Blade Runner 2049

Mark Weingarten, Gregg Landaker and Gary A. Rizzo for Dunkirk

Christian Cooke, Brad Zoern and Glen Gauthier for The Shape Of Water

David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce and Stuart Wilson for Star Wars: The Last Jedi

Sound editing

Julian Slater for Baby Driver

Mark Mangini and Theo Green for Blade Runner 2049

Richard King and Alex Gibson for Dunkirk

Nathan Robitaille and Nelson Ferreira for The Shape Of Water

Matthew Wood and Ren Klyce for Star Wars: The Last Jedi

Costume design

Jacqueline Durran for Beauty And The Beast

Jacqueline Durran for Darkest Hour

Mark Bridges for Phantom Thread

Luis Sequeira for The Shape Of Water

Consolata Boyle for Victoria & Abdul

Cinematography

Roger Deakins for Blade Runner 2049

Bruno Delbonnel for Darkest Hour

Hoyte Van Hoytema for Dunkirk

Rachel Morrison for Mudbound

Dan Lausten for The Shape Of Water

Production design

Sarah Greenwood and Katie Spencer for Beauty And The Beast

Dennis Gassner and Alessandra Querzola for Blade Runner 2049

Sarah Greenwood and Katie Spencer for Darkest Hour

Nathan Crowley and Gary Fettis for Dunkirk

Paul Denham Austerberry, Shane Vieau and Jeff Melvin for The Shape Of Water

 

 

x

Hi!
I'm Isaac!

Would you like to get a custom essay? How about receiving a customized one?

Check it out